Grzegorz Więcław

Psycholog sportu – praktyk. Obecnie mieszkam w Gliwicach. Profesjonalnie zajmuję się zastosowaniem psychologii i treningu mentalnego w sporcie i kulturze fizycznej. Współpracuję m.in. z reprezentacją Polski w rugby na wózkach, szkołami sportowymi oraz wieloma indywidualnymi zawodnikami różnych dyscyplin sportowych. Jestem zrzeszony w Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC, działam też w zarządzie Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Specjalistów Psychologii Sportu ENYSSP. Sam uwielbiam ruch, szczególnie w postaci aktywności fizycznej, podróży oraz rozwoju osobistego. Moje motto brzmi: „Kto chce – szuka sposobów, kto nie chce – szuka powodów”.

SPORT

Sport był, jest i będzie dla mnie całym życiem. Nawet jeśli nie pracuję, to i tak aktywnie spędzam swój czas. Od dzieciństwa aktywność fizyczna była dla mnie ważną częścią planu dnia. Intensywnie trenowałem tenis i piłkę nożną, a potem siatkówkę. Grałem nawet w reprezentacji uczelni podczas studiów w Kanadzie. W Finlandii natomiast wziąłem czynny udział w eksperymentalnym projekcie tworzenia drużyny piłki ręcznej „od zera”, gdzie występowałem dwa sezony na pozycji bramkarza. Przebiegłem dwa maratony (Vancouver 2010 oraz Wyspy Alandzkie 2011) i ukończyłem liczne inne imprezy biegowe i rowerowe w różnych częściach Polski i świata. Teraz sporo podróżuję (pieszo i na rowerze), biegam, chodzę na siłownię, odkrywam nowe dyscypliny sportu (ostatnio dotarłem do speedmintona – rewelacja!) i ogólnie dbam o kondycję nie tylko swojego umysłu, ale także ciała. Dodatkowo jestem kibicem i lubię spędzać wolny czas na trybunach wszelkich aren sportowych.

FILOZOFIA

Celem konsultacji psychologicznej może być trening mentalny, edukacja i/lub wsparcie zawodnika (drużyny, organizacji) w osiąganiu ustalonych celów. W swojej codziennej pracy zawsze staram się budować zaufanie i dobre relacje, nie tylko z bezpośrednim Klientem, ale też z jego bliższym lub dalszym otoczeniem (trenerem, rodzicem, kibicami itd.). Na przykład kiedy wchodzę do mało znanej dyscypliny ważna jest szybka adaptacja. W takiej sytuacji znalezienie wspólnego języka i skutecznej metody komunikacji z ludźmi zaangażowanymi w ten konkretny sport jest moim absolutnym priorytetem. Jestem uważnym obserwatorem i pilnym uczniem. Zadaję wiele dociekliwych pytań, czasami prowokuję, ale wszystko z myślą o dobru Klienta. Uważam, że nie mam patentu na rację, dlatego staram się unikać uniwersalnych stwierdzeń na temat tego, co jest dobre a co złe. Raczej wspólnie z Klientem staram się dotrzeć do takich metod, które działają właśnie w jego przypadku.

Wszystko co robię przepełnione jest pasją do sportu i jednocześnie cechuje się profesjonalnym, ale też bardzo praktycznym podejściem. Nieustannie rozwijam się, szukam nowych inspiracji i ścieżek prowadzących do kreatywnych rozwiązań napotkanych w praktyce problemów.

Edukacja

Psychologia i komunikacja – Simon Fraser University (Vancouver, Kanada)
Psychologia sportu i aktywności fizycznej – University of Jyväskylä (Jyväskylä, Finlandia) i Universität Leipzig (Lipsk, Niemcy). Laureat stypendiów naukowych.
Coaching i psychologia rozwoju osobistego – Uniwersytet SWPS w Katowicach.
Przez dwa lata prowadziłem badania przy Fińskim Ośrodku Badań nad Sportami Olimpijskimi KIHU nad wczesną specjalizacją sportową, które wyróżniono trzecią nagrodą na konferencji Europejskiej Federacji Psychologii Sportu FEPSAC w Paryżu (2013).
Czynnie uczestniczę w konferencjach i szkoleniach o tematyce psychologii sportowej, pozostaję na bieżąco z fachową literaturą naukową, a także regularnie poddaję swoją pracę superwizji formalnej i koleżeńskiej.

Publikacje naukowe i rozdziały w książkach

Więcław, G., Kochanowski, M. (2017). Przede wszystkim – sport! Praktyczne zastosowanie psychologii sportu we współpracy z kadrami narodowymi osób niepełnosprawnych w sportach drużynowych. W: I.M. Sikorska, K. Gerc i L. Pawłowski (red.): Sportowcy z niepełnosprawnością: Aspekty psychologiczny i społeczne. Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM.

Bednarikova, M., Schneider, P., Więcław, G. (2016). Looking for guidance and support amongst colleagues: Peer Mentoring in ENYSSP. W: G.I. Cremedes i L. Tashman (red.): Global Practices and Training in Applied Sport, Exercise and Performance Psychology. New York: Routledge.

Więcław. G. (2015). Dobre nawyki zwycięzców. Znaczenie i zastosowanie rutyny przygotowawczej w sporcie. Magazyn Trenera, 41, str. 52-55.

Więcław, G. (2014). Głębia piłkarskiego potencjału: Jak dostrzegać to, czego jeszcze nie widać? Asystent Trenera, wyd. specjalne, str. 12-16.

Więcław, E. i Więcław, G. (2014). Nastawieni na rozwój. Dyrektor Szkoły, 247(7), str. 26-28.

Więcław, G. (2013). Wczesna sportowa specjalizacja. Droga na szczyt czy droga donikąd? Magazyn Trenera, 29, str. 49-53.

WSPÓŁPRACA

Współpracuję bądź współpracowałem z wieloma zawodnikami kadr narodowych różnych dyscyplin sportowych (ok. 20 różnych dyscyplin), profesjonalnymi klubami koszykówki, futsalu i żużla, a także młodymi, aspirującymi sportowcami.

ZAKRES USŁUG

indywidualne konsultacje psychologiczne w zakresie:

  • budowania motywacji i zaangażowania
  • radzenia sobie ze stresem, presją i emocjami przedstartowymi
  • budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości
  • treningu koncentracji uwagi
  • poszerzania samoświadomości zawodniczej
  • wsparcia w sytuacji trudnej i/lub przejściowej np. uraz fizyczny, przejście z juniora do seniora, transfer, zakończenie kariery itp.
  • bieżącego wsparcia, czyli „towarzyszenia” zawodnikowi w jego rozwoju
  • szkolenia, prelekcje i warsztaty z zakresu przygotowania mentalnego w sporcie
  • wystąpienia na konferencjach
  • specjalistyczne artykuły i tłumaczenia dla prasy i portali internetowych